11.1.24

Annie Awards, il cinema d'animazione candida 'Nimona' e Miyazaki

Di Redazione

Svelate le nomination ai 51°Annie Awards, i premi massimi del cinema animato. Nove candidature asorpresa per Nimona di Netflix, seguono con sette nomination Spider-Man: Across The Spiderverse e Il ragazzo e l'airone di Miyazaki.
Per la prima volta in assoluto nella storia del premio, completamente snobbati nella categoria del Best Feature sia Disney che Pixar; assenti Elemental e Wish, che pure avevano ricevuto candidature di categoria ai Golden Globe e ai Critics' Choice Awards. I vincitori dei 51° Annie Awards verranno svalti in una cerimonia di premiazione che avverrà il prossimo 17 febbraio.


BEST FEATURE
“Nimona”
“Spider-Man: Across the Spider-Verse”
“Suzume”
“Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem”
“The Boy and the Heron”

BEST FEATURE-INDEPENDENT
“Ernest & Celestine: A Trip to Gibberitia”
“Four Souls of Coyote”
“Robot Dreams”
“The Inventor”
“White Plastic Sky”

BEST SPECIAL PRODUCTION
“Invincible: Atom Eve”
“Shape Island: The Winter Blues”
“Snoopy Presents: One-of-a-Kind Marcie”
“The Smeds and The Smoos”
“The Velveteen Rabbit”

BEST SHORT SUBJECT
“Carne de Dios”
“Daffy in Wackyland”
“HUMO”
“PINA”
“WAR IS OVER! Inspired by the Music of John & Yoko”

BEST SPONSORED
“Video Games” by Tenacious D
Alzheimer’s Research UK ‘Change The Ending’
Laugh Track – The National (featuring Phoebe Bridgers)
Up in smoke

BEST TV/MEDIA – PRESCHOOL
“Batwheels,” episode: “To the Batmobile!”
“Ghee Happy,” episode: “Navagraha”
“Playdate with Winnie the Pooh,” episode: “Piglet, Tigger and the Cardboard Box”
“StoryBots: Answer Time,” episode: “Fractions”
“The Creature Cases,” episode: “The Forest Food Bandit”

BEST TV/MEDIA – CHILDREN
“CURSES!” episode: “The Baboon Temple”
“Hilda,” episode: “Chapter 8: The Fairy Isle”
“Marvel’s Moon Girl and Devil Dinosaur,” episode: “The Beyonder”
“My Dad the Bounty Hunter,” episode: “Bizarre Ride”
“Shape Island,” episode: “105B Square’s Special Place”

BEST TV/MEDIA – MATURE
“Big Mouth,” episode: “The International Show”
“Blue Eye Samurai,” episode: “Pilot: Hammerscale”
“Bob’s Burgers,” episode: “Amelia”
“Scavengers Reign,” episode: “The Signal”
“Tomato Kitchen,” episode: “Special Production”

BEST TV/MEDIA – LIMITED SERIES
“Kizazi Moto: Generation Fire,” episode: “Enkai”
“Only You: An Animated Shorts Collection,” episode: “Yellowbird”
“Pokémon: Path to the Peak,” episode: 1

BEST STUDENT FILM
“From The Top,” National Film and Television School
“Kolaj,” Filmakademie Baden-Württemberg GmbH
“La quête de l’humain,” Gobelins, l’école de l’image
“Quem Salva,” Supinfocom Rubika
“The Little Poet,” California Institute of the Arts

BEST FX – TV/MEDIA
“Blue Eye Samurai,” episode: “All Evil Dreams and Angry Words”
“Kizazi Moto: Generation Fire,” episode: “Moremi”
“Star Wars: Visions,” episode: “Sith”
“The Bad Guys: A Very Bad Holiday”
“What If…? Episode 206, ‘What If…Kahhori Reshaped the World?’”

BEST FX – FEATURE
“Chicken Run: Dawn of the Nugget”
“Elemental”
“Spider-Man: Across the Spider-Verse”
“Suzume”
“The Peasants”

BEST CHARACTER ANIMATION – TV/MEDIA
“Adventure Time: Fionna and Cake,” episode: “The Winter King”
“Blue Eye Samurai,” episodes 101, 104 and 106
“Kizazi Moto: Generation Fire,” episodes: “Moremi,” “Surf Sangoma,” “Stardust”
“Star Wars: Visions,” episode: “I Am Your Mother”
“THE AMAZING DIGITAL CIRCUS”: pilot

BEST CHARACTER ANIMATION – FEATURE
“Elemental”
“Nimona”
“Ruby Gillman, Teenage Kraken”
“Suzume”
“The Boy and the Heron”

BEST CHARACTER ANIMATION – LIVE ACTION
“Ahsoka”
“Cocaine Bear”
“Guardians of the Galaxy Vol. 3”
“The Little Mermaid”
“Transformers: Rise of the Beasts”

BEST CHARACTER ANIMATION – VIDEO GAME
“Atomic Heart”
“Hogwarts Legacy”
“Let’s! Revolution!”
“Marvel’s Spider-Man 2”
“Teslagrad 2”

BEST CHARACTER DESIGN – TV/MEDIA
“Clone High,” episode: “Let’s Try This Again”
“Jessica’s Big Little World,” episode: “Bedtime Routine”
“Kizazi Moto: Generation Fire,” episode: “You Give Me Heart”
“Moon Girl and Devil Dinosaur,” episode: 515M-106 (“The Beyonder”)
“Spirit Rangers,” episode: “Water Protectors”

BEST CHARACTER DESIGN – FEATURE
“Elemental”
“Merry Little Batman”
“Nimona”
“Robot Dreams”
“Spider-Man: Across the Spider-Verse”

BEST DIRECTION – TV/MEDIA
“Kizazi Moto: Generation Fire,” episode: “Moremi”
“My Dad the Bounty Hunter,” episode: “Bizarre Ride”
“Pokémon Concierge,” episode: #2 “What’s on Your Mind, Psyduck?”
“Scavengers Reign,” episode: “The Fall”
“Star Wars: Visions,” episode: “Screecher’s Reach”

BEST DIRECTION – FEATURE
“Nimona”
“Robot Dreams”
“Spider-Man: Across the Spider-Verse”
“Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem”
“The Boy and the Heron”

BEST MUSIC – TV/MEDIA
“Animaniacs,” episode: “Talladega Mice”
“Babylon 5: The Road Home”
“Pacemaker”
“Star Wars: Visions,” episode: “Aau’s Song”
“The Smeds and The Smoos”

BEST MUSIC – FEATURE
“Elemental”
“Spider-Man: Across the Spider-Verse”
“Suzume”
“Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem”
“The Boy and the Heron”

BEST PRODUCTION DESIGN – TV/MEDIA
“Blue Eye Samurai,” episode: “Hammerscale”
“Blue Eye Samurai,” episode: “The Great Fire of 1657”
“Scavengers Reign,” episode: “The Storm”
“Star Wars: Visions,” episode: “Sith”
“What If…?” episode: “What if… Nebula Joined the Nova Corps?”

BEST PRODUCTION DESIGN – FEATURE
“Elemental”
“Nimona”
“Spider-Man: Across the Spider-Verse”
“Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem”
“The Boy and the Heron”

BEST STORYBOARDING – TV/MEDIA
“Craig Before The Creek,” episode: “Craig Before The Creek”
“Fright Krewe,” episode: “The Blood Awakening, Part 1”
“Gremlins: Secrets of the Mogwai,” episode: “Never Give Up”
“Kung Fu Panda: The Dragon Knight,” episode: “Apok-ta-pokalypse Now, Part II”
“Moon Girl and Devil Dinosaur,” episode: 515M-107 “Run the Rink”

BEST STORYBOARDING – FEATURE
“Chicken Run: Dawn of the Nugget”
“Nimona”
“Robot Dreams”
“Suzume”
“The Boy and the Heron”

BEST VOICE ACTING – TV/MEDIA
Aisha Tyler, “Archer,” episode: “Keys Open Doors”
Vico Ortiz, “Craig Before The Creek,” episode: “Craig Before The Creek”
Diamond White, “Marvel’s Moon Girl and Devil Dinosaur,” episode: “Moon Girl Landing”
Dan Stevens, “Solar Opposites,” episode: “The Re-Visibility Bouillabaisse”
Alex Lawther, “The Velveteen Rabbit”

BEST VOICE ACTING – FEATURE
David Hornsby, “Merry Little Batman”
Tresi Gazal, “Migration”
Chloë Grace Moretz, “Nimona”
Hokuto Matsumura, “Suzume”
Jack Black, “The Super Mario Bros. Movie”

BEST WRITING – TV/MEDIA
“Blue Eye Samurai,” episode 105: “The Tale of the Ronin and the Bride”
“Only You: An Animated Shorts Collection,” episode: “Yellowbird”
“Rock Paper Scissors,” episode: “Birthday Police”
“Rosie’s Rules,” episode: “Time Trouble”
“Scavengers Reign,” episode: “The Reunion”

BEST WRITING – FEATURE
“Nimona”
“Robot Dreams”
“Suzume”
“Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem”
“The Boy and the Heron”

BEST EDITORIAL – TV/MEDIA
“Blue Eye Samurai,” episode 105: “The Tale of the Ronin and the Bride”
“Hilda,” episode: “Chapter 6: The Forgotten Lake”
“I Am Groot,” episode: “Groot’s Snow Day”
“Star Wars: Visions,” episode: “Screecher’s Reach”
“The Legend of Vox Machina,” episode: “The Sunken Tomb”

BEST EDITORIAL – FEATURE
“Elemental”
“Leo”
“Nimona”
“Spider-Man: Across the Spider-Verse”
“Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem”

Fonte: The Wrap