12.1.24

Producers Guild Awards 2024, tutte le nomination

Di Redazione

Il sindacato dei produttori cinematografici e televisivi (PGA) ha annunciato le nomination ai premi 2024. Presenti moltissimi dei lungometraggi i concorso agli Oscar, salvo alcune esclusioni. Furi dalla lista titoli come Il colore viola, May December e Saltburn, dentro a sorpresa Anatomia di una caduta e La zona d'interesse.

Il titolo vicitore verrà svelato il prossimo 21 febbraio a Los Angeles:

Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures
American Fiction
Anatomy of a Fall
Barbie
The Holdovers
Killers of the Flower Moon
Maestro
Oppenheimer
Past Lives
Poor Things
The Zone of Interest

Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures
The Boy and the Heron
Elemental
Spider-Man: Across the Spider-Verse
The Super Mario Bros. Movie
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television – Drama
The Crown 
The Diplomat 
The Last of Us 
The Morning Show 
Succession 

Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television – Comedy
Barry 
The Bear 
Jury Duty 
Only Murders in the Building 
Ted Lasso 

David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Limited or Anthology Series Television
All the Light We Cannot See 
BEEF
Daisy Jones and the Six 
Fargo 
Lessons in Chemistry 

Award for Outstanding Producer of Televised or Streamed Motion Pictures
Black Mirror: Beyond the Sea
Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie
Quiz Lady
Reality
Red, White & Royal Blue

Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television
60 Minutes 
The 1619 Project 
Albert Brooks: Defending My Life
Being Mary Tyler Moore
Welcome to Wrexham 

Award for Outstanding Producer of Live Entertainment, Variety, Sketch, Standup & Talk Television
Carol Burnett: 90 Years Of Laughter + Love 
Chris Rock: Selective Outrage 
Dave Chappelle: The Dreamer 
Last Week Tonight with John Oliver 
Saturday Night Live 

Award for Outstanding Producer of Game & Competition Television
The Amazing Race 
RuPaul’s Drag Race 
Squid Game: The Challenge 
Top Chef 
The Voice 

The following nominees were previously announced.

The Award for Outstanding Producer of Documentary Motion Picture
20 Days in Mariupol 
American Symphony 
Beyond Utopia 
The Disappearance of Shere Hite 
The Mother of All Lies 
Smoke Sauna Sisterhood 
Squaring the Circle (The Story of Hipgnosis) 

The Award for Outstanding Sports Program
100 Foot Wave 
Beckham 
Formula 1: Drive to Survive 
Hard Knocks: Training Camp with the New York Jets 
Shaun White: The Last Run 

The Award for Outstanding Children’s Program
Goosebumps 
Gremlins: Secrets of the Mogwai 
Sesame Street 
Star Wars: The Bad Batch 
The Velveteen Rabbit

The Award for Outstanding Short-Form Program
Carpool Karaoke: The Series
I Think You Should Leave with Tim Robinson 
The Last of Us: Inside the Episode 
Only Murders in the Building: One Killer Question 
Succession: Controlling the Narrative 

Fonte: The Wrap