Directors Guild of America: il sindacato registi premia Sam Mendes per ‘1917’

Seguici anche su:
Pin Share

Di Simone Fabriziani

Game over per la corsa all’Oscar per la miglior regia. E ci sono buone probabilità anche per quanto riguarda la corsa al miglior film: la Directors Guild of America  premia come regista dell’anno Sam Mendes per l’epico war movie 1917.

Come regista esordiente è stata onorata Alma Har’el per l’ottimo debutto di Honey Boy scritto ed interpretato da Shia LaBeouf, mentre nelle categorie televisive ottimi risultati per Barry, Chernobyl e Watchmen, tutti HBO.

Outstanding Directorial Achievement in Feature Film
Bong Joon Ho

“Parasite”


(Neon)


Sam Mendes – WINNER

“1917”


(Universal Pictures)


Martin Scorsese

“The Irishman”


(Netflix)


Quentin Tarantino

“Once Upon a Time in Hollywood”


(Sony)


Taika Waititi

“Jojo Rabbit”


(Fox Searchlight)


Outstanding Directorial Achievement of a First-Time Feature Film Director
Mati Diop, “Atlantics”

Alma Har’el, “Honey Boy” – WINNER


Melina Matsoukas, “Queen & Slim”

Joe Talbot, “The Last Black Man in San Francisco”
Tyler Nilson and Michael Schwartz, “The Peanut Butter Falcon”

Outstanding Directorial Achievement in Dramatic Series
Nicole Kassell – WINNER

“Watchmen,” “It’s Summer and We’re Running Out of Ice”


(HBO


Mark Mylod

“Succession,” “This Is Not For Tears”


(HBO)


David Nutter

“Game of Thrones,” “The Last of the Starks”


(HBO)


Miguel Sapochnik

“Game of Thrones,” “The Long Night”


(HBO)


Stephen Williams

“Watchmen,” “This Extraordinary Being”


(HBO)


Outstanding Directorial Achievement in Comedy Series
Dan Attias

“The Marvelous Mrs. Maisel,” “It’s the Sixties, Man!”


(Prime Video)


Bill Hader – WINNER

“Barry,” “ronny/lily”


(HBO)


David Mandel

“Veep,” “Veep”


(HBO)


Amy Sherman-Palladino

“The Marvelous Mrs. Maisel,” “It’s Comedy or Cabbage”


(Prime Video)


Daniel Palladino

“The Marvelous Mrs. Maisel,” “Marvelous Radio”


(Prime Video)


Outstanding Directorial Achievement in Movies for Television & Miniseries
Ava DuVernary

“When They See Us”


(Netflix)


Vince Gilligan

“El Camino: A Breaking Bad Movie”


(Netflix)


Thomas Kail

“Fosse/Verdon”


(FX Networks)


Johan Renck – WINNER

“Chernobyl”


(HBO)


Minkie Spiro

“Fosse/Verdon”


(FX Networks)


Jessica Yu

“Fosse/Verdon”


(FX Networks)


Outstanding Directorial Achievement in Variety/Talk/News/Sports – Specials
James Burrows (“All in the Family” and “The Jeffersons” – Directed by)

Andy Fisher (“Live in Front of a Studio Audience’ – Directed by)


(ABC) – WINNER


Spike Jonze

“Aziz Ansari: Right Now”


(Netflix)


Stan Lathan

“Dave Chappelle: Sticks & Stones”


(Netflix)


Linda Mendoza

“Wanda Sykes: Not Normal”


(Netflix)


Glenn Weiss

“The 91st Annual Academy Awards”


(ABC)


Outstanding Directorial Achievement in Documentary
Steven Bognar and Julia Reichert – WINNER

“American Factory” (Netflix)


Feras Fayyad

“The Cave” (National Geographic Documentary Films)


Alex Holmes

“Maiden” (Sony Pictures Classics)


Ljubomir Stefanov and Tamara Kotevska

“Honeyland” (Neon)


Nanfu Wang and Jialing Zhang

“One Child Nation” (Amazon Studios)


Variety/Talk/News/Sports – Regularly Scheduled Programming
PAUL G. CASEY

Real Time With Bill Maher, “1730”


(HBO)


NORA S. GERARD

CBS Sunday Morning, “40th Anniversary”


(CBS)


IM HOSKINSON

The Late Show with Stephen Colbert, “A. Ocasio-Cortez; Incubus”


(CBS)


DON ROY KING – WINNER

Saturday Night Live, “E. Murphy; Lizzo”


(NBC)


PAUL PENNOLINO, CHRISTOPHER WERNER

Last Week Tonight with John Oliver, “SLAPP Suits”


(HBO)


Reality Programs
HISHAM ABED

Queer Eye, “Black Girl Magic”


(Netflix)


JASON COHEN – WINNER

Encore!, “Annie”


(Disney+)


JON FAVREAU

The Chef Show, “Hog Island”


(Netflix)


ASHLEY S. GORMAN

First Responders Live, “103”


(FOX)


PATRICK McMANUS

American Ninja Warrior, “1116 Las Vegas National Finals Night 4”


(NBC)


Children’s Programs for 2019
DEAN ISRAELITE

Are You Afraid of the Dark?, “Part One: Submitted for Your Approval”


(Nickelodeon)


JACK JAMESON

Sesame Street’s 50th Anniversary Special


(HBO Documentary Films)


LUKE MATHENY

Ghostwriter, “Ghost in Wonderland, Part 1”


(Apple TV+)


AMY SCHATZ – WINNER

Song of Parkland


(HBO Documentary Films)


BARRY SONNENFELD

A Series of Unfortunate Events, “Penultimate Peril: Part 1”


(Netflix)


Commercials
FREDRIK BOND

(MJZ)


Lighter Than Air, HP Elite Dragonfly – Media Monks

Unit Production Manager: Line Postmyr
First Assistant Director: Peter Kohn
Take it Lightly, Coca-Cola Light – Ingo

Nap, iPhone – Apple
SPIKE JONZE – WINNER

(MJZ)


Dream It, Squarespace – Squarespace

First Assistant Director: Thomas Smith


The New Normal, Medmen – Mekanism

First Assistant Director: Thomas Smith


Second Assistant Directors: David Marnell, Jeff Tavani

MARK MOLLOY
(Smuggler)

Underdogs, Apple – Apple
RIDLEY SCOTT

(RSA Films)


The Seven Worlds, Hennessy X.O. – DDB Paris
DOUGAL WILSON

(Furlined)


Fonte: The Playlist

Pubblicato

in

da